• +420 731 188 159
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Aktuálně

Aktuální informace z průběhu řešení projektu LARIXUTOR i z oblasti výzkumu modřínu opadavého

Zprávy lesnického výzkumu přináší významné výsledky projektu Larixutor

V posledním letošním čísle vědeckého žurnálu Zprávy lesnického výzkumu (4/2023) vycházejí dva zajímavé a výsledkově významné články. První článek autorského Petra Pokorného a kolektivu prokazuje původnost modřínu opadavého v severních Čechách (zde). Druhý článek a Martina Pracha a kolektivu se s pomocí molekulárních metod soustředil na analýzu genetické struktury modřínů v Nízkém Jeseníku (zde). Zároveň toto číslo také ve své rubrice Aktualita věnuje pozornost komplexnímu představení projektu Larixutor čtenářům (zde). Všechny tři uvedené výstupy jsou ke stažení v sekci Výstupy projektu.. 


Výzva pro návštěvníky webu a přátele lesa:

Zapojte se do projektu i Vy!

Pro výzkum modřínu opadavého, jehož součástí je i zkoumání jeho původu a výskytu na našem území, oceníme Vaše tipy na lokální populace (i jednotlivé stromy) modřínu, které jsou na daných lokalitách dle ústních, či písemných informací přítomny po více generací, a pravděpodobně nebyly obnovovány výlučně uměle. Zvláště pak populace na exponovaných stanovištích; s výlučným habitem apod. Uvítáme také (i kusé) tipy na možnou přítomnost modřínu ve starých dřevěných konstrukcích v rámci ČR.

V případě, že nám můžete sdělit zajímavé informace v uvedené oblasti, vyplňte, prosím, následující formulář nebo kontaktujte řešitele projektu.

Kontakty

Pavel Bednář

tel.: +420 731 188 159
email: info@poznejmodrin.cz
© 2024 VÚHLM, v.v.i. | Všechna práva vyhrazena | Vytvořila společnost Lesnická práce s.r.o.